Keskmaa rahvad
Päkapikud Trüki E-mail
I Inspiratsiooniallikad

Germaani mütoloogias samastatakse päkapikke (Dwarves) tumehaldjatega (Dark Elves), kes elavad Svart-alfa-heim nimelises maa-aluses riigis.

Loe edasi...
 
Kääbikud Trüki E-mail
Kirjanduslik saamislugu
„Maa all urus elas kääbik.“ (origin. „In a hole in the ground there lived a hobbit“) – seda John Ronald Reuel Tolkieni poolt 1920-ndate lõpus paberinurgale kritseldatud lauset võib täie õigusega pidada Alguseks.
Loe edasi...
 
Üldisi teadmisi haldjate kohta Trüki E-mail
Üldisi teadmisi haldjate kohta

Koostanud: Curunir, Éowyn ja Simbelmyne, toimetanud Tindómë

Märkus: selles artiklis on kasutatud Tolkieni loodud haldjakeelseid sõnu nii õigesti, kui autorid ja toimetaja on osanud. Sõnade nagu „noldo, noldod, noldor [tähenduses „kogu noldode rahvas“], tele, teled, teler“ jne tarvitamine on selle artikli raames järjekindel, kuid teised Keskmaa Ordu lehelt leitavad artiklid kasutavad enamasti kõigile kättesaadava eestikeelse raamatu tõlkes esinevaid termineid (nt noldor [tähenduses 1 noldo] ja noldorid).

Püüdke mitte segadusse sattuda!
Loe edasi...
 
Haldjad Trüki E-mail

Sissejuhatus 

Cirdan Laevameister on Tolkieni teostes jäänud väga salapäraseks tegelaseks. Kuigi ta oli Keskmaa ajaloos kahtlemata oluline tegelane, leidsid tema teod Tolkieni poolt vähe kajastamist ning meil on tema ja tema tegemistest vähe teada.

Loe edasi...
 
Balrogid Trüki E-mail

Ilúvatari mõtteis olid balrogid maiad, surematud tulevaimud, kuid Morgoth allutas nad aegade alguses oma tahtele ning neist said Musta Isanda võimsaimad teenrid. Balrogid olid musta varju mähkunud olendid, kelle ninasõõrmetest ja kehast eraldus tuli ning kelle tulek lahinguväljale tekitas kirjeldamatut õudu.

 

Loe edasi...
 
Kotkad Trüki E-mail

Päritolu

Kotkaste tulek maailma sai otsustatud Ainurite Suure Muusikaga: „Aga kas sa ei mäleta nüüd, Kementari, et sinu mõtted ei laulnud mitte alati üksi? Kas ei kohtunud sinu mõte ka minu mõttega ja kas ei tõusnud me koos lendu nagu suured linnud, kes lauglevad pilvede kohal?“

 

Loe edasi...
 
Endid Trüki E-mail

Kirjanduslik saamislugu
Oma kirjas W. H. Audenile ütles Tolkien, et ta ei leiutanud ente teadlikult. “Puuparra” peatüki kohta ütleb ta, et see on kirjutatud nii, nagu loeks ta kellegi teise tööd.

 

Loe edasi...
 
Edainid Trüki E-mail

Inimeste päritolu

Inimesed on Iluvatari nooremad lapsed, kes pärivad Arda haldjatelt. Erinevalt haldjatest on inimesed surelikud, nad pole igaveseks Ardaga seotud, vaid nende hinged lahkuvad sealt peale surma. See on Iluvatari Kink inimestele, mida peetakse kibedaks, kuid samas ka kadestatakse.

 

Loe edasi...
 
Põhjalased Trüki E-mail

Päritolu

Kolmanda Ajastu põhjalaste rahvad elasid peamiselt Ürgmaal. Nad pärinesid edainide esiisadest ning olid Edainide Kolmest Kojast kõige lähedasemas suguluses Hadori rahvaga.

Loe edasi...
 
Nimetud olevused Trüki E-mail

“Far, far below the deepest delvings of the Dwarves, the world is gnawed by nameless things. Even Sauron knows them not. They are older than he.” – The Lord of the Rings, The White Rider.

Eestikeelses tõlkes nimetatakse neid “nimetuteks olevusteks”.

Loe edasi...