Keskmaa kronoloogia
Sissejuhatus Trüki E-mail

NB! Esimesed kaks osa sisaldavad aastaarve, mis on teisendatud Valarite Aastatest Päikese Aastatesse (1 V.A. = 9,582 P.A.). Sellest tulenevad mõned ebatäpsused.
Kolmanda osa lõpus antud aastaarvud on saadud Christopher Tolkieni redigeeritud “Silmarillionis” esinevate lugude ja raamatus“War of the Jewels” esinevate daatumite kokkusobitamisel. Et need on omavahel mõneti vastuolus, tuli aastaarve muuta ja need ei pruugi alati ühtida nendega, mille Tolkien viimasena paberile pani.

 
I Ajastu - Päevade Algus Trüki E-mail

1 Peale suuri töid Ea avarustes laskuvad valarid Ardale ning alustavad sealsetele maadele ja vetele kuju andmisega. Nende tööd segab Melkor, kes kuulutab Arda enda omaks. Ta tekitab suurt kahju tule ja külmaga, rikkudes kõik, mida valarid on teinud. Valarite ja Melkori vahel puhkeb sõda.

Loe edasi...
 
II Ajastu - Puude Ajastu Trüki E-mail

(algab uus ajaarvestus, sulgudes aastad valarite tulekust)

1 (33537) Tuhat aastat elavad valarid Valinori õndsuses Pelori mägede taga ning sel ajal on kogu Keskmaa valgustatud vaid nõrga tähevalguse poolt. Ainult Yavanna ja Orome käivad veel vahel Keskmaad külastamas ning iga kord tagasi pöördudes paluvad nad Manwet, et ta annaks valgust ka Keskmaale ja aitaks nõrgestada Melkori kurjust.

Loe edasi...
 
III Ajastu - Esimene Päikese Ajastu Trüki E-mail

(algab uus ajaarvestus)

1 (47911) Kuu tõuseb esmakordselt taevasse. Fingolfin laseb puhuda oma hõbedastest trompetitest ning astub Keskmaale. Morgoth saadab oma teenrid Tilioni ründama, kuid saab lüüa.
Päikese Esimene Tõus. Kõik Morgothi teenrid tõmbuvad tagasi Angbandi või mujale pimedatesse paikadesse. Fingolfin heiskab oma lipud, marsib Angbandi väravale ning koputab neile.

Loe edasi...