Christina Scull ja Wayne G. Hammond kirjutasid J.R.R. Tolkienist põhjaliku käsiraamatu Trüki E-mail
neljapäev, 15 märts 2007

Kõige laiahaardelisem ja põhjalikum Tolkieni elu ja tööd käsitlev teos - "The J.R.R. Tolkien Companion and Guide" (Houghton Mifflin 2006) - on üks viimastest tähtsamatest Tolkieni elu ja loomingut käsitlevatest teostest, mille autoriteks on Christina Scull ning tema abikaasa Wayne G. Hammond, Williamsi Ülikooli Chapini raamatukogust.

Seitsme aasta töö, "Kaaslane ja teejuht", kasvas töö käigus oma mahult niivõrd, et ilmub kahes köites. Esimene osa "Chronology" ("Kronoloogia") dokumenteerib Tolkieni elukäigu alates tema sünnist Lõuna-Aafrika Vabariigis 1892. aastal, kuni surmani Inglismaal 1973. aastal. Tuhanded nii avaldatud kui ka avaldamata allikatest pärinevad detailid avavad pildi tähelepanuväärsest õpetlasest ja kuraatorist, pühendunud abikaasast ja isast ning "Kääbiku" ja "Sõrmuste isanda" loojast. Raamatusse on lisatud ka Tolkieni sugupuu, nimekiri tema töödest, pilte ja luuletusi ning nimistu tõlgitud töödest.


Teine köide "Reader's Guide" ("Lugeja teejuht") on ulatuslik entsüklopeedia. See sisaldab Tolkieni tööde ajalugu ja arutlusi nende üle; mahuka Silmarillioni-mütoloogia analüüse; inimeste biograafiaid, kes Tolkieni elus tähtsat rolli mängisid ja talle tuntud paikade kirjeldusi. Samuti leiduvad teoses esseed Tolkieni austajaskonna, dramatiseeringute, mõjutuste ning illustratsioonide kohta; lisaks Tolkieni isiklike huvide ja väljamõeldud keelte ning tema suhtumise kohta kaasaegsetesse vaidlusküsimustesse nagu poliitika ja keskkond.


Christina Scull on kirjutanud palju Tolkienist ja ulmekirjandusest ning ka kunstiajaloo teemadel, eriti just arhitekt Sir John Soane'ist ja tema William Hogharth'i maalikogust. Wayne G. Hammond on J.R.R. Tolkieni ja Arthur Ransome'i bibliograafiate autor, samuti on tema sulest ilmunud mitmeid kirjanduslikke esseid, lisaks Tolkienile ka sellistest autoritest nagu Samuel "Erewhon" Butler ning Madeleine L'Engle.


Nende kahe autori varasemas koostöös on ilmunud "J.R.R. Tolkien: Artist and Illustrator", "The Lord of the Rings: A Reader's Companion" ning koos on toimetatud "Farmer Giles of Ham", "Roverandom" ning "Lord of the Rings".


Scull omandas bakalaureusekraadi (kunstiajaloos ja ajaloos) Birkbecki Ülikoolis, Londonis. Aastatel 1971 - 1995 oli ta Sir John Soane'i muuseumi raamatukoguhoidja. Hammond omandas bakalaureusekraadi inglise keele alal Baldwin-Wallace'i Ülikoolis, Bereas, Ohios ning magistrikraadi Michigani Ülikoolis. Alates 1976. aastast on ta olnud Chapini raamatukogu raamatukoguhoidja. Abielupaar elab Williamstownis.

 
< Eelmine