I Ajastu - Päevade Algus Trüki E-mail

1 Peale suuri töid Ea avarustes laskuvad valarid Ardale ning alustavad sealsetele maadele ja vetele kuju andmisega. Nende tööd segab Melkor, kes kuulutab Arda enda omaks. Ta tekitab suurt kahju tule ja külmaga, rikkudes kõik, mida valarid on teinud. Valarite ja Melkori vahel puhkeb sõda.

14373 Valaritele tuleb sõtta appi Tulkas Tugev ning Melkor põgeneb pikaks ajaks Ardalt.
Valarid seavad korda kõik Melkori poolt rikutu ja Yavanna külvab maha seemned, mille ta oli ammu loonud. Yavanna palvel valmistab Aulē kaks lampi, Illuini ja Ormali, mis pannakse kõrgete sammaste otsa, kõrgemate kui üksi hilisemate aegade mägi. Üks neist lampidest seatakse Keskmaa põhjaossa ja teine lõunasse. Nad annavad valgust kogu Maale ja kasvama hakkavad Yavanna viljad. Varsti õitseb kogu maa ning Ardale saabub Kevad. Valarid teevad endale eluaseme Almareni saarel, mis asub Kahe Lambi valguste kohtumispunktis, kus maa on kõige ilusam ja viljakam. Nad on pikast tööst väsinud ja asuvad puhkama.
Sellest saab oma teenrite kaudu teada Melkor ja kogub Ea Tühjuses enda teenistusse palju kurjusest laostatud vaime, plaanides rünnakut valaritele.

32579 Valarid puhkavad Almarenil, teadmata, et Melkor on Põhja naasnud. Tulkas võtab naiseks Orome õe Nessa. Melkor ehitab mägede alla võimsa Utumno kindluse ja valmistub rünnakuks, mis püüab rikkuda Arda Kevade ilu.

33058 Valarid taipavad, et Melkor on tagasi ja otsivad tema peidupaika. Melkor, usaldades Utumno ja oma teenrite tugevust, laseb ootamatult lahti sõja ja paiskab maha Illuini ja Ormali sambad ning purustab Lambid. Sammaste kukkumise tagajärjel rikutakse Arda kuju ja esialgset plaani ei taastata enam kunagi.
Segaduses Melkor põgeneb ja peidab end Utumnosse, enne kui Tulkas ta kätte saab. Valarid püüavad päästa, mis päästa annab ja asuvad elama Amanisse, mis asub maailma läänepiiridel. Nad kindlustavad selle idapiirid Melkori rünnaku eest tõstes kõrgustesse Pelori mäeaheliku ja rajavad oma elupaigad Valinori-nimelisesse regiooni.

33537 Ehitustööd Valinoris saavad läbi ja viimasena valmib valarite linn – Õnnistatud Valmar. Selle idavärava ees on roheline küngas, kus Yavanna laulu läbi tärkavad kaks võsu, mis kasvavad kiirelt kauniteks ja kõrgeteks puudeks ning löövad õitsele.
Nii tulevad maailma Valinori Kaks Puud, kõigist kasvavatest asjadest kõige kaunimad ja tuntumad, ning nende saatusega on seotud kõik Vanemate Aegade lood. Puudest vanem on Telperion ning noorem Laurelin ja nad mõlemad annavad valgust valarite maale.
Algavad Valinori Õndsad Päevad ning Ajaarvestus.

 

Kasutatud materjal:

Tolkien, J.R.R. Silmarillion
Tolkien, J.R.R. Unfinished Tales
Tolkien, J.R.R. Morgoth’s Ring
Tolkien, J.R.R. War of the Jewels

 

Autor Nolwendil, Keskmaa Ordu

 
< Eelmine   Järgmine >