Tolkieni maailma hoidjate ühing Trüki E-mail

Jeremy Hunt

märts, 2007
 

Kui sa oled kunagi imestanud orkide potentsiaalse kõlbluse üle, siis on New Mexico Ülikoolis tudengite poolt loodud Kääbikute Ühing (UNM Hobbit Society) mõeldud just sulle. Selts loodi 2003. aastal ning sinna kuulub umbes 35 liiget, kokkusaamised toimuvad õppeperioodil ja keskmiselt kord kuus.

 

Zach Watkins, üliõpilasorganisatsiooni president, sõnab: „See ühing on ainus terves linnakus, kus toimuvate Tolkieni-teemaliste akadeemiliste arutluste käigus on õpilastel ka lõbus ja naljakas. Meie arutelud on hoopis erinevad tavalistest loengutest. Me teeme asja tõsiselt, kuid samas on meil ka lõbus.”

Rahvusvahelise Tolkieni Lugemispäeva puhul korraldas ühing „Kääbiku” ja „Sõrmuste isanda” ettelugemise, mis toimus küll pühapäeva asemel esmaspäeval. „Kuna nädalavahetustel pole siin peaaegu kedagi, siis otsustasimegi aega muuta,” ütles seltsi laekur Julie Redekopp.”Me tahame ka linnakule kasu tuua.“

Redekoppi sõnul saab Tolkieni loomingut rakendada ka igapäevases elus. „Kääbikud on innustavad tegelased. Alguses ei paista nad üldse olulistena, kuid lõpuks päästavad just nemad maailma. Tolkieni teostes on käsitletud mitmeid universaalseid teemasid, mis on tänapäeval sama – kui isegi mitte enam – olulised,“ sõnab ta. „Need võivad ju olla asetatud müütilisse minevikku, kuid puudutavad ka tänapäeva.”

Watkins arvates peitub kirjanduse võlu selles, et see viib lugeja väljamõeldud maailma, mis on täiesti usutav. Redekopp lisab, et Tolkieni tööd on väga sügavad, mis eristab teda enamikest autoritest. „Maailm, mille ta lõi, on täiuslik, ning see muudab selle paeluvaks,” sõnab ta. „Need teosed haaravad sind kergesti endasse, kuna tegelaskujud neis on äratuntavad ja reaalsed. Igaüks meist võib ennast samastada mõnega neist.”


Ühingu liige, üliõpilane Megan Abrahamson peab end puristlikuks tolkieni-fänniks, kuna luges „Kääbikut” juba neljandas klassis, enne filme ja suurt meediakära. Seetõttu hindab ta ka „Sõrmuste isanda” filme kriitilisema pilguga kui teised, kuid ta nõustub, et Peter Jacksoni filmid loovad raamatust eheda ja õige pildi. „Üldiselt mulle ei meeldi minu lemmikraamatute kohandamine filmi tarvis, kuid seekord on filmis suudetud säilitada raamatute hing.“

Abrahamson naudib ühingu juures ka võimalust olla veidrik. "Tulin ülikooli ja kui sellest kuulsin siis... möhh? Siin on võimalik ka sellise asjaga tegeleda?” naerab ta.


Image
Ühingu laekur Julie Redekopp (paremal) ja Megan Abrahamson valjuhäälselt ette lugemas ¥Kääbikut¡ ja ¥Sõrmuste Isandat¡.
 

 
< Eelmine   Järgmine >