Aasta Tolkienist 2008 Trüki E-mail

ON TEHA HIIGLASUURI ASJU!

On enam kui selge, et jutud inimeste tunnete jahenemisest Tolkieni loomingu ja Keskmaa vastu on liialdatud. Paistab lausa vastupidi – päris mitmed meie hulgast on leidnud lausa uue hingamise ning rabavad mitte ainult värskete ideede, vaid ka nende suurepärase teostusega.

Kauaoodatud Peol Maakonnas sai välja kuulutatud ka Aasta Tolkienist 2008, kelleks sai austet Tindómë (kodanikunimega Triinu Meres). Tindómë leidis tunnustust tänu suurele aktiivsusele nii foorumis kui väljaspool seda: ta on viimase väitluse võitja ja elav suhtleja foorumi külastajatega; ta osales nii Beleriandi lugude kui Gondori Balli organiseerimisel, lõi kaasa Tolkieni lugemispäeval ning tegi põhjalikud, ohtra illustreeriva materjaliga kaunistet ettekanded kolmel Keskmaa seminaril.

Järgnevalt kõigile teistele inspiratsiooniks lühike intervjuu. Küsis Runya.

Tindome
1. Mis tunne oli, kui auhind välja kuulutati? Oskasid sa seda oodata?

Kuna ma üldse ei teadnud, et selline valimine toimub, siis loomulikult ei osanud. Aga kui oleksin teadnud, oleksin vaikselt salamisi lootnud küll.

2. Milline oli esimene Tolkieni raamat, mida sa lugesid? Mäletad ka emotsioone?

“Kääbik”, ikka “Kääbik”. Olin lapsena kiire ja ahne lugeja ning “Kääbik” sai alla neelatud nagu võileib. Alles kuskil poole peal sain aru, et tegu on erakordselt maitsva võileivaga. Ma ei tea, kas see oli esimese või juba mitmenda korra järel, kui läksin virilalt emale kurtma, et NII hea raamat, miks meil rohkem nii häid raamatuid pole… ja siis ema juhtis mu tähelepanu järelsõnale ja sellele, et on olemas mitu järge.
 
3. Kuidas sa sattusid Keskmaa Ordusse?

Mati Nuut Aragorni nime all kutsus. Algul kõhklesin. Ma ei olnud enda meelest eriline seltsiinimene.

4. Kuidas sulle tundub, kas Tolkieni propageerimine on pigem raske või kerge töö?

Nende seas, kes on lugenud midagigi, äärmiselt lihtne. Nende seas, kes pole, oluliselt raskem. Kõige keerulisem on leida kanaleid, kustkaudu saada kontakti nende inimestega, kes küll loevad raamatuid, aga pole Tolkieni veel avastanud.

5. Sinu lemmikteemaks Keskmaal on Fëanori pojad. Oled öelnud, et kõige igavamaks pead inimesi ja nendega seotut. Miks? Millised on veel teemad, mis sind külmaks ei jäta?

Tegelikult EI OLE inimesed kõige igavamad. Mu esimene ordutegelane oli ka inimene. Lihtsalt inimeste ajalugu Ardal on lähtuvalt lühikesest elueast ja põlvkondade kiirest vaheldumisest impersonaalne, suhteliselt kuiv – umbes nagu pärisajaloo õpikus. Aastaarvud, nimed, mille taha mahub ehk paar fakti, aga mitte teavet isiksuse ja emotsioonide kohta.

Tegelikult on minu lemmikteemaks pigem kõik Finwe järglased. Et olen silmnähtavalt keskendunud Fëanorile ja tema perekonnale tuleneb lihtsalt sellest, et alustada tuleb algusest. Ma pole Fingolfinini ja tema lasteni, Finarfinist rääkimata, jõudnud lihtsalt. Noldorite kunigasoo kurb saatus ja eepika on see, mis mind köidab.

Teised teemad… Mis mind EI huvita, on kergem vastata. Kääbikute sugupuud, erinevad kalendrid, keeltesüsteemid. Hoolin rohkem süþeedest, käitumismotiividest, isiksusprobleemidest, vähem taustsüsteemist. Tolkieni taustsüsteem on suurepärane, eeskujuks igale fantaasiakirjanikule, aga mitte minu lemmikteema.

6. Kui saaksid legendaariumis ühe koha ümber kirjutada, siis mida muudaksid?

On palju-palju kohti, mille ma kirjutaks pikemalt lahti. Tolkienil paraku ei jätkunud selleks elupäevi – ja ta ehk lasi end taustsüsteemi parandamisest liialt hõivata.

Aga üks sündmus, mida tahaksin muuta: laseksin Turgonil Ulmo nõu kuulda võtta ja Gondolinist lahkuda. Gondolini langus on kohutavalt kurb.

Sellest millegi muutmise teemast võiks veel ilmatuma pikalt rääkida.

7. Mis on järgmine Tolkieniga seotud olev suurem asi, kuhu käed külge kavatsed panna?
Loominguline konkurss ootab ikka veel tegemist. Rääkimata sellest, et tuleks ikkagi Beleriand ära lõpetada, mitte jätta mängu ripakile mineviku ja tulevikuta.

Kui leiab abilisi, on teha hiiglasuuri asju.

8. Mida soovitad inimesele, tahaks olla järgmine Aasta Tolkienist?

Ausalt öelda ei tunne ma end kui eriline Aasta Tolkienist. Pigem nagu Aasta Tolkieniteemaline Sebija. Tegin palju pisikesi asju ja lõin suuremates kaasa nii palju kui jõudsin. Tõelisel Aasta Tolkienistil peaks olema visiooni tegutseda laiemalt, teha midagi Uut ja Huvitavat – nt Tolkieni kirjad eesti keelde tõlkida. Või siirdada oma jalapealsetele juukseid. Idee ja visioon on peamised.

 
< Eelmine   Järgmine >