Trüki E-mail
"Kääbiku" skelett esimest korda avalikkuse ees
Homo floresiensis
Homo floresiensis
 

Kuulsa nn kääbiku skeleti jäljend tuuakse esmakordselt avalikkuse ette 21. aprillil Ameerikas Stony Brooki ülikoolis toimuval 7. Inimevolutsiooni sümpoosionil.
Kuigi debatt selle üle käib edasi, kas Homo floresiensis* on eraldiseisev inimliik või mitte, teeb sümpoosion kokkuvõtte uuringutest, analüüside tulemustest ja järeldustest, milleni on seni jõutud.
"Me anname oma parima, et eraldada faktid legendidest, mis ümbritsevad seda eelajaloolist hominiidi, kes on saavutanud juba tõelise staari staatuse," kommenteeris "kääbikut" ümbritsevat meediakära William Jungers, Stony Brooki ülikooli anatoomiateaduskonna dekaan. "Selle skeletijäljendit pole varem kusagil näidatud, ei Indoneesias ega ka kusagil mujal. See on esimene kord."

Flo hellitusnime saanud ja tänu oma väikesele kasvule ja aju suurusele (umbes kolmandik tänapäeva inimese omast) kääbikuks kutsutav mõistatuslik Homo floresiensis kujutab endast üht kõige põnevamat ja nõutukstegevamat pööret inimevolutsiooni uurimise ajaloos.
Kuigi "kääbik" on vaid 17 000 aastat vana, on tal suur hulk primitiivseid morfoloogilisi tunnuseid, mis meenutavad pigem varast Homo erectust või isegi Homo australopithecust, kui moodsat inimest. 

* Saanud nime leiukoha järgi Indoneesias, Florese saarel 2003. aastal.

Allikas: http://www.dnaindia.com/report.asp?newsid=1242094

 
< Eelmine   Järgmine >